Napisz do nas



HISTORIA KINA W POPIELAWACH

Historia kina w Popielawach

Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Krzysztof Ptak
Muzyka: Zygmunt Konieczny

Obsada:
Krzysztof Majchrzak - Józef Andryszek V
Bartosz Opania - Józef Andryszek I
Grażyna Błęcka-Kolska - Chanutka V
Franciszek Pieczka - Wujo Janek
Michał Jasiński - Szustek
Tomasz Krysiak - Staszek
Mariusz Saniternik - Kulawik
Jan Nowicki - Dziedzic
Maria Gładkowska - Dziedziczka
Izabella Bukowska - Jagoda

Czas trwania: 100"
Produkcja: Figaro Film Productions

Złote Lwy za najlepszy film i Nagroda za najlepszą rolę męską dla Krzysztofa Majchrzaka na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.

 

Narratorem opowieści jest dziesięcioletni Staszek Szewczyk, chłopiec wychowany w mieście, posłany do szkoły w Popielawach, rodzinnej wsi jego dziadków. Staszek spisuje pamiętnik, zdając sprawę z historii kowalskiego rodu Andryszków. Niegdyś pierwszy z Józefów Andryszków zbudował Kinomaszynę - urządzenie do wyświetlania malowanych ręcznie obrazów. W przeddzień jej uruchomienia wybuchło powstanie styczniowe, w którym Józef zginął. Przed śmiercią doprowadził do zaledwie jednej projekcji. Teraz, pod koniec lat 60-tych szósty z rodziny Andryszków zwany Szustkiem, chce odtworzyć wynalazek pradziada. Natrafia jednak na opór ojca, który upatrując w Kinomaszynie źródła cierpień kolejnych pokoleń rodu, chce obronić syna przed podobnym losem...

Jan Jakub Kolski

Urodził się w 1956 roku we Wrocławiu. Scenarzysta, operator, reżyser. W latach 1976-81 pracował we wrocławskiej telewizji jako operator. Od 1981 do 1985 studiował w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Od 1982 zrealizował ponad 20 filmów krótkometrażowych, wśród nich nagrodzone "Najpiękniejsza jaskinia świata" (1982) i "Ładny dzień" (1988).

Filmografia:

Pogrzeb kartofla (1990); Pograbek (1992) (TV); Magneto (1993) (TV); Jańcio Wodnik (1993); Cudowne miejsce (1994); Grający z talerza (1995); Szabla od Komendanta (1995)