KAWALER (1997)
(O Ergenis)
Reżyseria: Nikos Panayotopoulos
Scenariusz: Nikos Panayotopoulos, Vangelis Raptopoulos
Zdjęcia: Giorgos Frentzos
Muzyka Giorgos Karras, Yannis Agelakas, Giorgos Christianakis
Obsada:
Stratos Tzortzoglou, Kariofilia Karabeti, Akis Sakellariou, Stathis Livathinos, Lyda Matsangou i inni.
prod.: Greek Film Centre, Marianna Films, Vangelis Mitilineos, N. Kavoukides, D.P. Skouras S.A., ET-1 TV, Grecja
czas: 120"
|
|
Do 145 ateńskich redakcji czasopism, radia i telewizji oraz do policji nadchodzi list, którego autor prosi o opublikowanie go, by uniknąć, jak twierdzi, następnych ofiar. W liście opisuje niezwykłe, wstrząsające wydarzenia swego życia.
Młody urzędnik bankowy prowadzi spokojne życie u boku pięknej, pracującej razem z nim żony. Szczęście znika nieoczekiwanie pewnego dnia wraz z nią. Przypadkowo poznany mężczyzna wywiera na nią wręcz hipnotyczny wpływ. Ów człowiek, tajemniczy Pimp, spotyka się ze zrozpaczonym mężem informując go, że nigdy już nie odzyska żony, jest ona bowiem luksusową prostytutką, pozostającą pod jego opieką. Mało tego - oświadcza mu, że jest potrzebny, ponieważ stanowi typ człowieka, który nie potrafi być sam, nie jest psychicznym typem kawalera, więc zawsze będzie próbował znaleźć sobie towarzyszkę, a ta, którą wybierze, będzie kolejnym idealnym typem dla Pimpa. "Jesteś moim dostawcą. Jak długo żyjesz, będziesz nieświadomie pracować dla mnie, wbrew swej woli".
Film Panayotopoulosa stylem przypomina mieszaninę "Wstrętu", "Pulp Fiction", "48 godzin" - oferuje wędrówkę ulicami współczesnych Aten i podróż wgłąb udręczonej duszy bohatera, a stopniowo gęstniejącą atmosferę "Kawalera" podkreśla muzyka i znakomite zdjęcia.
Nikos Panayotopoulos
Urodzony w 1941 roku w Grecji, studiował film w Atenach, a następnie pracował jako asystent reżysera. W latach 1960-1972 mieszkał w Paryżu, studiując na Sorbonne Film Institute i uczęszczając do "Cinématheque". Podczas pobytu we Francji zrealizował kilka filmów reklamowych i krótkometrażowych.
Filmografia:
Dimanche (kr. metraż) (1966); Andreou (kr. metraż) (1969); Ta Chromata Tis Iridos (1974); I Tembelides Tis Eforis Kiladas (1978); Melodrama (1980); Variete (1985); I Yineka Pou Evlepe Ta Onira (1988); Onirevome Tous Filous Mou (1993); O Ergenis (1997)
|