NIEDZIELNE IGRASZKI (1983)
Reżyseria: Robert Gliński
Scenariusz (wg sztuki Romy Mathieu "Poobiednie igraszki"): Robert Gliński, Grzegorz Torzecki
Zdjęcia: Jerzy Rękas, Grzegorz Torzecki
Muzyka: Lech Brański
Obsada:
Mirosława Marcheluk, Emilia Krakowska, Stefan Szmidt, Daria Trafankowska, Halina Romanowska oraz dzieci z warszawskich szkół.
Produkcja: Studio Filmowe im. K. Irzykowskiego
|
|
Niedzielny poranek 1953 roku tuż po śmierci Stalina. Ludzie komentują ten fakt a następnie rozchodzą się do swoich zajęć. Na podwórku zostają dzieci i zaczynają "niedzielne igraszki". Józek kradnie ordery ojca, obwiesza się nimi i przekonuje kolegów, że wyjeżdża do Moskwy na pogrzeb Stalina, a nie na wczasy do Rabki. Wyłudza od kolegi komplet przedwojennych orderów należący do jego ojca. Kierowca samochodu służbowego, który ma odwieźć Józka na dworzec rekwiruje podejrzane ordery i jedzie złożyć donos. Dzieci dręczą Głupią Blachę. Jedyni Maryśka, samotna dziewczynka staje w obronie prześladowanej kobiety.
Obraz zwyrodnienia dziecięcych umysłów przez totalitarny system. Zabawy dzieci bezkrytycznie naśladują pełen agresji świat dorosłych, podkreślają jego groteskowość i wyolbrzymiają to, co w nim chore i absurdalne.
Robert Gliński
Urodził się w 1952 roku. W 1975 roku ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej, zaś w 1979 reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Twórca filmów dokumentalnych, reżyser teatralny, pracuje również dla Teatru TV.
Filmografia:
Niedzielne igraszki (1983); Rośliny trujące (1986) (TV); Łabędzi śpiew (1988); Superwizja (1990); Wszystko, co najważniejsze (1992); Matka swojej matki (1996)
|